1 of 5 images
Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope w/ Green Laser, Red/White LED Navigation Light, Tan VECO434QRTM2
2 of 5 images
Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope w/ Green Laser, Red/White LED Navigation Light, Tan VECO434QRTM2
3 of 5 images
Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope w/ Green Laser, Red/White LED Navigation Light, Tan VECO434QRTM2
4 of 5 images
Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope w/ Green Laser, Red/White LED Navigation Light, Tan VECO434QRTM2
5 of 5 images
Urban Tactical Reticle
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan
- Reticle:
- Urban Tactical
- Illumination Color:
- Blue
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Included Accessories:
- 1 CR123A Lithium Type Battery
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: K2-PRD-ECORFLSC-VECO434QRTM2
MPN: VECO434QRTM2
UPC: 848754005151
List: $278.99Save 18%
$229.99
Product Info for Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope w/ Green Laser, Red/White LED Navigation Light
Easily attach to most Weaver, Picatinny, ot MIL-STD 1913 type rails the Vism ECO Rifle Scope with Green Laser makes a great addition to your firearm. These from the forerunners at VISM feature a top mounted backup iron rear peep sight that can be positioned on the left, right, or 12 o'clock position. With an electronic control panel effortlessly navigate on and off as well as cycling through light modes. Seeing in the dark has never been easier than with a Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope.
Specifications for Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope w/ Green Laser, Red/White LED Navigation Light:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Tan |
| Finish: | Powder Coated |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Reticle: | Urban Tactical |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Blue |
| Eye Relief: | 2.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 29.2 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Green |
| Length: | 6.3 |
| Weight: | 19.9 oz |
| Included Accessories: | 1 CR123A Lithium Type Battery |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Exit Pupil: | 8.5 mm |
| Magnification Type: | Fixed |
Vism ECO Rifle Scope with Green Laser, K2-RS-ECORFLSC
US PATENT 9316460 & US PATENT D757886
Package Contents:
- Vism ECO 4X34 Prismatic Rifle Scope w/ Green Laser, Red/White LED Navigation Light, K2-RS-ECORFLSC