Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Viridian Walther P22 (3.4 Inch and 5 Inch Barrel) Green Laser has been discontinued by Viridian Weapon Technologies and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Viridian Walther P22 (3.4 Inch and 5 Inch Barrel) Green Laser
Specifications for Viridian Green Laser Sight For Walther P22 w/3.4" & 5" Barrel WP22:
| Mfg Item Num: | WP22 |
| Category: | LASER SIGHTS |
| Beam Intensity: | 532nm |
| Dot Size: | 1/2" @ 10 Yards |
| Power: | 5mw |
| Range: | 2 Miles |
| Weight: | 2.4 oz |
| Battery: | CR2 Lithium |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Walther P22 |
Features of Viridian Walther P22 Green Laser Sights:
- Green laser dot sight
- Powerful beam by night
- Dot is visible in full daylight
Package Contents:
- Viridian Green Laser For Walther P22 w/3.4" & 5" Barrel
Viridian Viridian Green Laser For Walther P22 w/ 3.4" & 5" Barrel WP22 on sale and available from our online store. We are an Authorized US Distributor for Viridian Laser Sights. We carry a wide selection of Laser Sights including from Viridian Weapon Technologies and laser scopes from many fine manufacturers.
Viridian Green Laser For Walther P22 Pistol w/ 3.4" & 5" Barrels is an extremely bright 532nm green laser, fully functional for daytime use and highly intimidating for night time use. The Viridian Green Laser not only has a perfect functional and aesthetic fit to your pistol, it is actually made out of the same glass-filled Zytel material as your side arm for an ideal laser sight fit. Experience the power of Green with the P22 laser sight. Compare the green gun laser, risk free with our 100% satisfaction guarantee.
Specifications for Viridian Sight For Walther P22 w/3.4" & 5" Barrel WP22:
| Mfg Item Num: | WP22 |
| Category: | LASER SIGHTS |
| Beam Intensity: | 532nm |
| Dot Size: | 1/2" @ 10 Yards |
| Power: | 5mw |
| Range: | 2 Miles |
| Weight: | 2.4 oz |
| Battery: | CR2 Lithium |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Walther P22 |
Features of Viridian Walther P22 Green Laser Sights:
- Green laser dot sight
- Powerful beam by night
- Dot is visible in full daylight
Package Contents:
- Viridian For Walther P22 w/3.4" & 5" Barrel