Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Viridian Glocks w/ Rails OD Green Laser has been discontinued by Viridian Weapon Technologies and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Viridian Glocks w/ Rails OD Green Laser
Specifications for Viridian Green Laser For Olive Drab Glocks with Picatinny Rail:
| Mfg Item Num: | GLK |
| Category: | LASER SIGHTS |
| Beam Intensity: | 532nm |
| Dot Size: | 1/2" @ 50ft |
| Power: | 5mw |
| Range: | 2 Miles |
| Weight: | 2.9 oz |
| Battery: | CR2 Lithium |
| Color: | Olive Drab |
| Gun Model: | All Glocks With Rails |
Features of Viridian Green Laser w/ Rails for Glocks w/ Picatinny Rail:
- Green laser sight
- Visible in full daylight
- Brightest laser visibility in all conditions
- Olive Drab color matches factory finish
Package Contents:
- Viridian Green Laser for OD Glocks w/Picatinny Rail
Viridian Viridian Green Laser for OD Glock w/ Picatinny Rail GLK on sale and available from our online store. We are an Authorized US Distributor for Viridian Laser Sights. We carry a wide selection of Laser Sights including Green Laser pointers from Viridian Weapon Technologies and many other fine manufacturers.
The Viridian Glock laser sight incorporates the same powerful 5mW green laser with Smartlaser Technology in an even smaller package! This product is designed specifically for Glock pistols and incorporates a quick detach system. Fits any Glock pistol with rails (except for SF models with Picatinny rails). The Olive Drab finish is a perfect factory match to your pistol's color.
Specifications for Viridian For Olive Drab Glocks with Picatinny Rail:
| Mfg Item Num: | GLK |
| Category: | LASER SIGHTS |
| Beam Intensity: | 532nm |
| Dot Size: | 1/2" @ 50ft |
| Power: | 5mw |
| Range: | 2 Miles |
| Weight: | 2.9 oz |
| Battery: | CR2 Lithium |
| Color: | Olive Drab |
| Gun Model: | All Glocks With Rails |
Features of Viridian w/ Rails for Glocks w/ Picatinny Rail:
- Green laser sight
- Visible in full daylight
- Brightest laser visibility in all conditions
- Olive Drab color matches factory finish
Package Contents:
- Viridian for OD Glocks w/Picatinny Rail