Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VS 10-1 MIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
Code: EG-RS-RFS76-OPSL37
MPN: OPSL37
UPC: 6976386126655
Product Info for Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Fabricated to be described as a very good product for nearly any person, we are certain you will appreciate the Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Established working with some of the most extremely strong and dependable materials available, these Rifle Scopes via Vector Optics provides you with a product that gives you many years of reliability. Vector Optics has been committed to supplying top end products for countless years, and the Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the verification of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the best solution for all of your specifications, and presenting the Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is something that we are pleased to do. Because you will receive free of charge on shipping and delivery on orders of $49 or more, there's rarely ever been a more suitable time to buy the amazing Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For an impressive method to verify that you are working with some of the very best that the community can offer, choose the Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | VS 10-1 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 11.1 - 111 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.1 - 21.2 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 10.79 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics VictOptics S10 1-10x24 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane