Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS28-OPSL28
MPN: OPSL28
UPC: 6976386120806
If you're searching for a great bargain for the Vector Optics VictOptics C3 3-9x32 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, then you have found yourself in the absolute right place. These Rifle Scopes from the expert product professionals at Vector Optics are fashioned using long lasting and dependable components, as a way to provide you with a product which will be powerful for many years. Vector Optics has been committed to providing high quality products for many years, and the Vector Optics VictOptics C3 3-9x32 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the proof of that persistence for their client base. At Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideally suited product to meet your requirements, and the Vector Optics VictOptics C3 3-9x32 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one of the numerous items which we have been delighted to have the ability to provide our consumers. And since you will not be charged for shipping on transactions of $49 or higher, there's never been an even better opportunity to purchase the unbelievable Vector Optics VictOptics C3 3-9x32 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to be sure that you are working with some of the highest quality equipment, buy the Vector Optics VictOptics C3 3-9x32 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.6 - 10.6 mm |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Field of View, Linear: | 12.5 - 37 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 - 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 8.1 in |
| Battery Type: | CR1620 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |