Tap Tap to Zoom
- Tripod & Bipod Material:
- Steel
- Length:
- 9 in
- Height:
- 9 - 12 in
- Weight:
- 1.58 lb
- Finish:
- Hardcoat Anodized
- Color:
- Black
- Mount Type:
- Dovetail
Code: 1AD-B0-ASTE-160-001
MPN: 160001
UPC: 755377160016
Product Info for Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest
Manufactured to be described as a very good product for pretty much anybody, we're certain you'll love the Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest . These Bipods through the expert product professionals at Versa-Pod are made using heavy duty and efficient components, in order to supply you with a product which is going to be useful for quite some time. For a number of years, Versa-Pod has been making high-end products, and the Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest is proof of their dedication to making certain you have the items you will need to succeed in virtually any circumstance. At Night-Optics, we make sure it is our personal task to make sure you leave with the best product for all your expectations, and the Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest is amongst the various items which we have been proud to offer our customers. Because we won't charge for delivery on purchases of $49 or over, there could not be a more suitable chance to buy the extraordinary Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest. For a fantastic way to ensure you are utilizing some of the greatest solutions out there, choose the Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest.![]()
Go all steel and look for the original Model 1 with a twist, the Versa-Pod All Steel Bipod Rest gives you just that. This bipod manufactured by the experts at Versa-Pod features a heavy-duty, all-around size for the versatile shooter and adjusts from 9" to 12" fully extended. The Versa-Pod All-Steel Model 1 Bipod Rest can be used on many natural terrains to lock into place for accuracy and comfort. The Versa-Pod All Steel Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet with its all-steel construction, will stand up to any challenges.
Specifications for Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest:
| Manufacturer: | Versa-Pod |
| Tripod & Bipod Material: | Steel |
| Length: | 9 in |
| Fabric/Material: | 4140 Chrome Moly Steel |
| Height: | 9 - 12 in |
| Weight: | 1.58 lb |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Dovetail |
Package Contents:
- Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest