Tap Tap to Zoom
Code: VN-TR-MS4S-M45
MPN: M45
UPC: 017915000452
The Velbon M-series 4-section Aluminum Full Size Ttripod was created in order to function as the ideal item for any person needing an exceptional choice. These Tripods from the professional product experts at Velbon are fashioned by using heavy duty and reliable resources, to be able to supply you with a product which will be powerful for quite some time. Velbon has been committed to delivering quality goods for countless years, and the Velbon M-series 4-section Aluminum Full Size Ttripod is the proof of that dedication to their customer base. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you obtain the best product for all of your requirements, and exhibiting the Velbon M-series 4-section Aluminum Full Size Ttripod is a thing that we are delighted to do. And because we won't bill for shipment on orders placed of $49 or over, there may not be a significantly better moment to purchase the extraordinary Velbon M-series 4-section Aluminum Full Size Ttripod. For a great way to make sure you are using some of the most useful solutions available, choose the Velbon M-series 4-section Aluminum Full Size Ttripod.![]()
4-sec, full size tripod, flip leg locks, lift elevator, ball head with qr plate
The series consists of three tripods: all feature 4-section legs however each tripod comes complete with the different head: a ball head, 3-way head and the 2-way fluid head.
| Manufacturer: | Velbon |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Length: | 18.58 in |
| Height: | 61.02 - 17.56 in |
| Weight: | 4.41 lb |
| Additional Features: | 3-way Panhead w/QR Plate |
| Fabric/Material: | Aluminum |