Tap Tap to Zoom
Code: VN-TR-V3SEC-VIDEOMATE-438-F
MPN: Videomate-438/F
UPC: 017915424388
Should you be searching for an amazing bargain for the Velbon Aluminum Video & Bird-watching A Series 3-section Tripod, then you've come to the right location. Manufactured using some of the most useful attainable components and engineering, these unique Tripods through the product professionals at Velbon will last you an unbelievably long time. Velbon has been developing high-quality products for a very long time, and the Velbon Aluminum Video & Bird-watching A Series 3-section Tripod is their particular approach to revealing exactly how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you receive the best solution for all of your requirements, and showcasing the Velbon Aluminum Video & Bird-watching A Series 3-section Tripod is a thing that we are delighted to do. Because you will not be billed for shipping on orders of $49 or higher, there has never been a significantly better opportunity to purchase the extraordinary Velbon Aluminum Video & Bird-watching A Series 3-section Tripod. For a great way to ensure that you are operating with some of the best equipment, purchase the Velbon Aluminum Video & Bird-watching A Series 3-section Tripod.![]()
Velbon offers unique video heads in each segment of this tripod category.
Smooth panning and tilting action while stopper screws are unlocked.
Once the position is fixed, just release handle and lock stoppers with a soft touch.
This will be enough to stop and move for panning and tilting.
Velbons fluid heads go with traditional aluminum tripods as well as EX or C-series bodies, depending on the purpose.
| Manufacturer: | Velbon |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Length: | 23.23 in |
| Height: | 60.43 in |
| Weight: | 4.41 lb |
| Additional Features: | Standard Tripod |
| Fabric/Material: | Aluminum |