Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-VS1LRSW1EHPAMKSFP-OPSL122
MPN: OPSL122
UPC: 6976386128871
If you are hunting for an amazing price on the Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 LPVO Rifle Scope w/ 1-Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane, then you have showed up at the ideal location. Manufactured using some of the most useful available materials and engineering, these particular Rifle Scopes from the product specialists at Vector Optics can last an exceptionally lengthy time. Vector Optics has been generating high-quality merchandise for a very long time, and the Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 LPVO Rifle Scope w/ 1-Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane is their means of showing you just how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave along with the ideal item for your requirements, and the Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 LPVO Rifle Scope w/ 1-Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane is one of the many products which we are happy to be able to provide our consumers. And because you won't be charged for shipping on transactions of $49 or more, there's not ever been a better time to select the unbelievable Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 LPVO Rifle Scope w/ 1-Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane. For a fantastic way to ensure that you are working with some of the finest gear, buy the Vector Optics VictOptics S6 1-6x24 LPVO Rifle Scope w/ 1-Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Etched glass VI-CTSIX |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 16 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 18.2 - 109.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 15 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/5 Mil Rad |
| Length: | 9.8 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | 1-Piece Extreme High Picatinny AR Mount Kit |