Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS71-SCOM-46
MPN: SCOM-46
UPC: 6976386120295
The Vector Optics Veyron Plus 10x30mm 30mm Tube Zero Rifle Scope, Second Focal Plane was developed in order to function as the ideal item for anybody in need of an exceptional selection. Made using some of the most useful available materials and engineering, these particular Rifle Scopes from the product specialists at Vector Optics will last an exceptionally lengthy time. Vector Optics has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Vector Optics Veyron Plus 10x30mm 30mm Tube Zero Rifle Scope, Second Focal Plane is their very own way of revealing exactly how much they are concerned. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you depart along with the ideal item to meet your requirements, and the Vector Optics Veyron Plus 10x30mm 30mm Tube Zero Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many products that our company is happy to be able to offer our customers. Because you won't be billed for shipping on transactions of $49 or higher, there has not ever really been an even better time to discover the unbelievable Vector Optics Veyron Plus 10x30mm 30mm Tube Zero Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to ensure that you are working with some of the highest quality gear, buy the Vector Optics Veyron Plus 10x30mm 30mm Tube Zero Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Reticle: | MPR-V10 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 28.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.4 degrees |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Weight: | 14.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 8.4 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |