Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS41-SCOM-43
MPN: SCOM-43
UPC: 6976386121711
If you're shopping for a great deal for the Vector Optics Tauron SFR 2-16x50 HD 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, then you have found yourself in the absolute correct place. Developed by using several of the most sturdy and dependable resources around, these Rifle Scopes from Vector Optics provides you with an item which gives you many years of reliability. For a very long time, Vector Optics has been generating top of the range merchandise, and the Vector Optics Tauron SFR 2-16x50 HD 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their persistence for making sure that you possess the products you will need to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure you depart with the most suitable product for all your specifications, and the Vector Optics Tauron SFR 2-16x50 HD 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many items which our company is extremely pleased to offer our clients. Because you won't be charged for delivering on orders of $49 or greater, there's never been a more suitable moment to select the incredible Vector Optics Tauron SFR 2-16x50 HD 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make certain you are working with some of the highest quality gear, buy the Vector Optics Tauron SFR 2-16x50 HD 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Reticle: | VTA-6 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.7 - 61.74 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.74 - 11.75 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.3 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 30 Mil Rad |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |