Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VTA-5 MIL
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 35.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
Code: EG-RS-RFS38-SCFF-33
MPN: SCFF-33
UPC: 6976386121698
Product Info for Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane
Intended to be described as a very good item for nearly any person, we are positive you will love the Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane . These Rifle Scopes from the expert product specialists at Vector Optics are made using heavy duty and efficient resources, to be able to provide you with a product which is going to be powerful for a long time. For a very long time, Vector Optics has been making high end goods, and the Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane is verification of their dedication to making certain you possess the products you'll need to thrive in almost any circumstance. Here at Night-Optics, our job is to make sure you depart with the ideal item to meet your requirements, and the Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane is amongst the many products which we are excited to have the capacity to offer our buyers. Because you will get no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 or over, there has never been a more suitable time to pick the astounding Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane. To have an impressive solution to verify that you are using some of the best which the trade has to offer, select the Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | VTA-5 MIL |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.13 - 41.07 ft at 100 yds, 4.71 - 37.46 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.9 - 7.16 degrees |
| Eye Relief: | 67 mm, 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 35.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.7 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Tauron GenII 3-24x56mm 34mm Tube ED Rifle Scope, First Focal Plane