Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MPX1
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 30 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS68-SCFF-64
MPN: SCFF-64
UPC: 6976386126181
Product Info for Vector Optics Tauron GenII 3-18x5030mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
Should you be looking for a great offer on the Vector Optics Tauron GenII 3-18x5030mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, then you have turned up at the ideal spot. These Rifle Scopes through the expert product professionals at Vector Optics are made working with long lasting and efficient materials, as a way to supply you with a product which is going to be beneficial for many years. For a quite a while, Vector Optics has been helping to make quality products, and the Vector Optics Tauron GenII 3-18x5030mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is verification of their persistence for ensuring that you've got the items you will need to thrive in virtually any situation. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you obtain the perfect product for all your requirements, and presenting the Vector Optics Tauron GenII 3-18x5030mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is one thing that we are happy to do. And because you will not be billed for shipping and delivery on purchases of $49 or greater, there has never really been a more suitable moment to discover the extraordinary Vector Optics Tauron GenII 3-18x5030mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For a great way to be sure that you are operating with some of the best gear, buy the Vector Optics Tauron GenII 3-18x5030mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Tauron GenII 3-18x5030mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | MPX1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.7 - 27.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.09 - 5.27 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 30 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.1 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Taurus 3-18x50 GenII