Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS80-SCFF-65
MPN: SCFF-65
UPC: 6976386126174
If you are looking for a great price on the Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, then you have found yourself in the right location. These Rifle Scopes from the professional product professionals at Vector Optics are fashioned working with long lasting and reliable components, in order to supply you with a product that is going to be powerful for quite some time. Vector Optics has been devoted to providing high end products for a long time, and the Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is the proof of that persistence for their client base. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you get the perfect solution for your specifications, and presenting the Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is a thing that we are pleased to do. And because you will receive free of charge on shipping and delivery on transactions of $49 or over, there has practically never been an improved opportunity to pick the astounding Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For a good way to be certain that you're utilizing some of the best products available, choose the Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | MPX1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 25.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.8 - 4.8 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 30.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 14.6 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 21 Mil Rad |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |