Tap Tap to Zoom
Product Info for Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane
The Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane was made in order to be the ideally suited product for anybody looking for an outstanding choice. Formulated utilizing some of the very most strong and long lasting resources available, these Rifle Scopes through Vector Optics can provide a product that will give you years of consistency. Vector Optics has been devoted to supplying high end goods for a long time, and the Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is the verification of that persistence for their customer base. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave with the ideal item to meet your requirements, and the Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is one of the many items that we are happy to have the ability to provide our customers. And furthermore, as we will not bill for shipping on orders placed of $49 or higher, there could never be a more rewarding opportunity to pick the outstanding Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane. For an awesome way to verify that you are utilizing some of the very best that the trade offers, select the Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.64 - 30.37 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.46 - 5.8 degrees |
| Eye Relief: | 3.74 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 33.5 oz |
| Length: | 13.15 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Tauron 4-16x44 34 mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane