Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VTA-9 MIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
Code: EG-RS-T1TLRSFFP-SCFF-63
MPN: SCFF-63
UPC: 6976386126648
Product Info for Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
If you are seeking for a fantastic price on the Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, then you've come to the absolute appropriate location. Developed using some of the most durable and long lasting components in existence, these Rifle Scopes via Vector Optics will provide you with a product that will give a great deal of stability. Vector Optics has been committed to supplying quality goods for a long time, and the Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is the verification of that persistence for their customer platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you receive the best solution for your needs, and exhibiting the Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is one thing that we are happy to do. Also, since you will receive no cost on shipment on orders placed of $49 or higher, there's rarely ever been a more rewarding opportunity to purchase the amazing Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane. For a fantastic way to be certain that you're using some of the greatest products available, buy the Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | VTA-9 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 19.2 - 114 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.67 - 21.77 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 19 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.4 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Tauron 1-6x2430mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane