Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VTC-SMIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Parallax:
- 100 m
Code: EG-RS-T13MTLRSSFP-SCOC-49
MPN: SCOC-49
UPC: 6976386126686
Product Info for Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
Should you be hunting for an amazing bargain on the Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane, then you've showed up at the ideal location. These Rifle Scopes from the professional product experts at Vector Optics are made using dependable and dependable resources, in order to supply you with a product which is going to be beneficial for a long time. Vector Optics has been developing top quality merchandise for a very long time, and the Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is their particular way of showing you how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to ensure you leave with the perfect item for all your specifications, and the Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is among the countless products that our company is very proud to offer our consumers. Since you benefit from free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 or higher, there has practically never been a more rewarding moment to buy the astounding Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions out there, buy the Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | VTC-SMIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 18 - 105.01 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.44 - 20.05 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 10.4 in |
| Parallax: | 100 m |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Tauron 1-6x24 30 mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane