Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS44-SCOL-58
MPN: SCOL-58
UPC: 6976386120790
If you are hunting for a great bargain on the Vector Optics Sentinel-X Pro 10-40x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, then you have found yourself in the absolute right location. These Rifle Scopes from the skilled product professionals at Vector Optics are designed using long lasting and efficient materials, in order to supply you with a product that is going to be beneficial for countless years. Vector Optics has been making high-quality products for a number of years, and the Vector Optics Sentinel-X Pro 10-40x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is their means of showing you how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you depart with the best product for all of your specifications, and the Vector Optics Sentinel-X Pro 10-40x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the countless products which we are extremely pleased to provide our clients. And since you will be given free of charge on shipment on transactions of $49 or higher, there has never been a better moment to purchase the astounding Vector Optics Sentinel-X Pro 10-40x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are utilizing some of the best products available, purchase the Vector Optics Sentinel-X Pro 10-40x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 10 - 40 x |
| Reticle: | COM-25M |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |