Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VSE-5 MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Weight:
- 28 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-RFS60-SCFF-58
MPN: SCFF-58
UPC: 6976386125658
Product Info for Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane
Meant to be a very good product for pretty much any individual, we are confident you are going to enjoy the Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane . Developed utilizing some of the most extremely sturdy and dependable materials available, these Rifle Scopes through Vector Optics can provide a product that gives you many years of reliability. For a very long time, Vector Optics has been making high-end merchandise, and the Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is evidence of their dedication to making sure that you've got the items you'll want to succeed in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to ensure you leave with the most suitable product for all your needs, and the Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is one of the various products that our company is proud to supply our clientele. And because you will receive free of charge on shipment on orders of $49 or over, there's rarely ever been an improved time to buy the astounding Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane. For an awesome way to make sure you are dealing with some of the very best which the industry offers, choose the Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | VSE-5 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.6 - 23 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.88 - 4.4 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weight: | 28 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Sentinel 5-25x50mm 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane:
- VSE-5MOA Reticle Design for Benchrest Shooting, 0.2 MOA Center Dot for Precise Bulleye Aiming
- 30mm Tube Dia Increases Elevation Adjustment Range to 80 MOA, Turret Lock Prevents Accidental Slippage
- LaREE HD Lens with Fully Multi-Coated Presents Clear and Bright Images Benefiting the Competition
Package Contents:
- Vector Optics Sentinel 5-25x50 HD