Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS52-SCOL-59
MPN: SCOL-59
UPC: 6976386125641
Meant to be a great item for almost anyone, we are confident you are going to love the Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane . Developed utilizing some of the most robust and long lasting materials in existence, these Rifle Scopes from Vector Optics offers you something that will give you years of dependability. For a quite a while, Vector Optics has been helping to make high-end merchandise, and the Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane is verification of their dedication to making certain you have the items you'll need to flourish in virtually any situation. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave along with the ideal item for your needs, and the Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane is one of the many items that we have been enthusiastic to be able to offer our customers. And since you will not be billed for shipping on transactions of $49 or higher, there has never really been a better chance to purchase the incredible Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane. For an amazing solution to make sure you are using the services of some of the very best which the industry can offer, select the Vector Optics Sentinel 4-16x50 GenII Rifle Scope 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VSE-4 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 24.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.2 - 4.7 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |