Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS63-SCFF-56
MPN: SCFF-56
UPC: 6976386125757
Manufactured to be a very good product for nearly anyone, we are certain you'll enjoy the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane . Formulated utilizing some of the most robust and long lasting materials available, these Rifle Scopes via Vector Optics can provide something that will give years of consistency. For a very long time, Vector Optics has been helping to make high end goods, and the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is verification of their persistence for ensuring that you've got the items you will need to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure you get the best product for your requirements, and exhibiting the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is one thing that we are pleased to do. And since we won't bill for delivery on orders placed of $49 or higher, there may not be a more rewarding chance to purchase the remarkable Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For a great way to ensure you are utilizing some of the best products available, buy the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VSE-3 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 24.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.2 - 4.7 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.1 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |