Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- Retail Package, Low and Riser Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Cleaning Cloth
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: EG-RD-SC3-SCRD-47
MPN: SCRD-47
UPC: 6976386120622
Product Info for Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope
Manufactured to be a superb product for almost any person, we're positive you will love the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope . Established using some of the very most durable and long lasting substances in existence, these Red Dot Sights by Vector Optics will present you with an item which will give a great deal of stability. For a number of years, Vector Optics has been making high end products, and the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope is verification of their dedication to making certain you have the items you'll want to succeed in virtually any circumstance. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you purchase the most suitable product for all your preferences, and presenting the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope is something that we're happy to do. Because you will not be charged for shipping on purchases of $49 or greater, there has not ever been an even better chance to discover the extraordinary Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope. For a good way to make sure that you are operating with some of the finest equipment, buy the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope.![]()
Specifications for Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 29 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 80 mm |
| Width: | 49 mm |
| Height: | 75 mm |
| Weight: | 7.1 oz |
| Included Accessories: | Retail Package, Low and Riser Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope:
- >50,000 Hours Battery Runtime, Motion Sensor Feature, IP67 Water Proof, Parallax <1 MOA
- Direct Bulb 2MOA Dot Size without Flicker, 8 Levels Dot Intensity & 2 NV Dot Intensity
- 1MOA Adjustment with Audible Click, More Than 45MOA Adjustment Range
- With Low & Riser Picatinny Weaver Mount, 1.5" Center Height, w/ Rubber Lens Cap
- Compact, Solid and Light Weight for All Application Tactics, Hunting & Sporting
- Vector Optics Scrapper Red Dot Scopes Cover Limited Lifetime Warranty
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope
- Retail Package
- Low And Riser Weaver Mount
- Rubber Lens Cover
- Hex Keys
- Cleaning Cloth