Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- Retail Package, Low and Riser Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Cleaning Cloth
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: EG-RD-SC1-SCRD-45
MPN: SCRD-45
UPC: 6976386123289
Product Info for Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight
Intended to be described as a superb item for almost anybody, we are sure you will appreciate the Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight . These Red Dot Sights from the professional product specialists at Vector Optics are made by using heavy duty and dependable materials, as a way to provide you with product that is going to be powerful for countless years. For a quite a while, Vector Optics has been helping to make high end goods, and the Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight is proof of their persistence for ensuring that you possess the items you'll want to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, our job is to ensure that you depart with the ideal item to meet your needs, and the Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight is one of the many products that our company is delighted to have the ability to provide our customers. And because you will not be billed for shipping and delivery on orders of $49 or higher, there's not ever been an even better time to purchase the incredible Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight. For a great way to make sure that you are operating with some of the most effective equipment, buy the Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight.![]()
Specifications for Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 29 mm |
| Objective Window Size: | 22 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 64 mm |
| Width: | 38 mm |
| Height: | 70 mm |
| Weight: | 4.9 oz |
| Included Accessories: | Retail Package, Low and Riser Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight:
- >50,000 Hours Battery Runtime, Motion Sensor Feature, IP67 Water Proof, Parallax <1 MOA
- Direct Bulb 2MOA Dot Size without Flicker, 8 Levels Dot Intensity & 2 NV Dot Intensity
- 1MOA Adjustment with Audible Click, More Than 45MOA Adjustment Range
- With Low & Riser Picatinny Weaver Mount, 1/3 Lower Co-witness, w/ Rubber Lens Cap
- Compact, Solid and Light Weight for All Application Tactics, Hunting & Sporting
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Scrapper 1x22mm Reflex Red Dot Sight
- Retail Package
- Low and Riser Weaver Mount
- Rubber Lens Cover
- Hex Keys
- Cleaning Cloth