Tap Tap to Zoom
Code: EG-RF-RFFE4-SCRF-20
MPN: SCRF-20
UPC: 6976386121209
Should you be looking for a great bargain for the Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder, then you've found yourself in the ideal place. Designed utilizing some of the most useful available substances and construction, these Range Finders from the product experts at Vector Optics will last an incredibly long time. Vector Optics has been committed to supplying high end products for many years, and the Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder is the verification of that dedication to their customer base. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave with the ideal product for your needs, and the Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder is one of the many items which we have been happy to have the capacity to provide our buyers. Since you will receive no cost on shipment on transactions of $49 or over, there has never been a more rewarding opportunity to buy the remarkable Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder. For an impressive method to verify that you are using the services of some of the best that the trade is offering, choose the Vector Optics Paragon GenII 6x25 LCD Rangefinder.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 2000 yds |
| Weight: | 6.3 oz |
| Width: | 1.6 in |
| Measurement System: | Meters, Yards |
| Length: | 4.1 in |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Plastic w/Rubber |
| Exit Pupil: | 14 mm |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.25 seconds |