Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Strap, instruction, cleaning cloth, pouch and retail package
Code: EG-BI-PRGBM-SCBO-03
MPN: SCBO-03
UPC: 6976386123753
Product Info for Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular
If you are looking for a great price on the Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular, then you have arrived at the right location. Established by using some of the most robust and long lasting resources in existence, these Binoculars via Vector Optics will provide you with something that gives you a great deal of consistency. Vector Optics has been generating top quality merchandise for a very long time, and the Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular is their very own manner of showing you how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you get the best product for your requirements, and showcasing the Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular is one thing that we're happy to do. And also, since you will get free of charge on shipping on orders placed of $49 or higher, there's practically never been a more suitable time to buy the remarkable Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular. For a great way to make certain you are operating with some of the best equipment, choose the Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular.![]()
Roof Prism, 5 Groups 7 Lens, Silver Coated Prism, Fully Multi Coated Lens, Metal Knob & Ring, Phase Correction Coat, Polycarbonate
Specifications for Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Exit Pupil: | 5.1 mm |
| Field of View, Linear: | 347 ft at 100 yds, 347 ft at 100 ft |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 64 - 75 mm |
| Close Focus: | 7 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Wind Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Length: | 146 mm |
| Weight: | 24.2 oz |
| Finish: | Silver |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Strap, instruction, cleaning cloth, pouch and retail package |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vector Optics Paragon 8x42 mm Binocular
- Phase Correction Coating
- Metal central focusing knob
- Metal diopter adjustment ring
Package Contents:
- Vector Optics Paragon 8x42 mm Binocular
- Strap
- Iinstruction
- Cleaning cloth
- Pouch
- Retail package