Tap Tap to Zoom
Code: EG-RF-RGFD2-SCRF-S24
MPN: SCRF-S24
UPC: 6976386123739
Intended to be regarded as a superb product for nearly anyone, we are confident you will love the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 . Formulated utilizing some of the most extremely durable and dependable materials in existence, these Range Finders from Vector Optics provides you with an item which will give years of dependability. For a very long time, Vector Optics has been making top of the range goods, and the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 is verification of their dedication to ensuring that you have the items you'll need to flourish in almost any situation. Here at Night-Optics, our obligation is to make sure you leave along with the ideal item to meet your needs, and the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 is amongst the numerous products which we are happy to have the ability to provide our customers. Because you will not be charged for shipping and delivery on purchases of $49 or more, there has never really been an even better moment to discover the unbelievable Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24. For a good way to make certain you are operating with some of the finest gear, choose the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Field of View, Angle: | 5.82 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 2400 yds |
| Weight: | 6.49 oz |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Exit Pupil: | 3.57 in |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Range Response Time: | 0.1 seconds |