Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-P41TRSSFP-SCOL-44
MPN: SCOL-44
UPC: 6976386122770
The Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to be the best item for any person in need of an outstanding choice. These Rifle Scopes through the skilled product specialists at Vector Optics are made by using heavy duty and reliable components, to be able to provide you with a product that is going to be powerful for countless years. For a very long time, Vector Optics has been helping to make quality products, and the Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their dedication to making certain you've got the products you'll need to flourish in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave along with the ideal item to meet your needs, and the Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many products that we have been enthusiastic to be able to offer our buyers. Because we won't bill for shipment on purchases of $49 or over, there may not be a more rewarding time to pick the remarkable Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are using some of the finest products available, purchase the Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 20 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.6 - 27.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.1 - 5.3 degrees |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.5 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |