Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-P31TRSFP-SCOM-37
MPN: SCOM-37
UPC: 6976386122756
Product Info for Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane
The Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane was created to be the best item for any person in need of an outstanding choice. Manufactured using some of the best accessible materials and construction, these Rifle Scopes through the product professionals at Vector Optics will last you an unbelievably lengthy time. Vector Optics has been making high-quality merchandise for a number of years, and the Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane is their manner of demonstrating how much they care. At Night-Optics, our job is to ensure you leave with the ideal item to meet your requirements, and the Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane is amongst the numerous items that we have been happy to have the capacity to offer our buyers. And since you will receive no cost on shipping and delivery on orders of $49 and up, there has never been a more rewarding moment to buy the astounding Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane. For a great way to ensure you are utilizing some of the finest solutions available, choose the Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.7 - 37.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Paragon 3-15x44 1in Tube Rifle Scope,Second Focal Plane