Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 510 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: EG-RS-VORFS57-OPSL29
MPN: OPSL29
UPC: 6976386120776
Product Info for Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was made in order to be the best product for any person trying to find an exceptional choice. Developed utilizing some of the most heavy duty and long lasting resources in existence, these Rifle Scopes through Vector Optics can provide something that gives you a great deal of dependability. Vector Optics has been focused on delivering high quality goods for a long time, and the Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the verification of that dedication to their client base. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the most suitable solution for all of your preferences, and presenting the Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is something that we're pleased to do. And furthermore, as you won't be charged for delivering on orders of $49 or more, there has never been a better chance to select the incredible Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. To have an amazing method to verify that you are dealing with some of the very best that the trade can offer, select the Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 13.3 - 3.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 11.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 510 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 332 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Wide FOV
- Objective Lens Focus
- Shock tested to 500g and water resistant
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Outback 3-12x40mm 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Scope rings
- Flip-up caps
- 80mm sunshade
- Retail package
- Cleaning cloth