Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-RFS30-SCFF-44
MPN: SCFF-44
UPC: 6976386121223
Intended to be described as a great product for pretty much anybody, we are sure you'll appreciate the Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane . Established utilizing some of the most extremely heavy duty and dependable materials available, these Rifle Scopes by Vector Optics offers you something that will give you numerous years of stability. Vector Optics has been committed to delivering high end products for a long time, and the Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is the evidence of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, our obligation is to ensure you depart with the ideal item for your needs, and the Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane is amongst the many items that we're excited to have the capacity to offer our customers. Also, since you will receive free of charge on shipping on orders placed of $49 or higher, there's never been a more rewarding moment to buy the astounding Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane. For a good way to make sure you are using some of the finest solutions out there, choose the Vector Optics Orion Pro Max 6-24X50 30mm Tube HD Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | VE-RDF |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.9 - 19.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.94 - 3.75 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.4 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |