Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VOR-6 MIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS49-SCOL-63
MPN: SCOL-63
UPC: 6976386125788
Product Info for Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane
Fabricated to be described as a great item for nearly anyone, we're positive you will love the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the expert product professionals at Vector Optics are made using heavy duty and efficient materials, to be able to supply you with a product that is going to be useful for quite some time. For a very long time, Vector Optics has been helping to make quality products, and the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their persistence for making sure that you possess the items you'll want to thrive in virtually any circumstance. At Night-Optics, our job is to ensure that you leave along with the ideally suited product for your requirements, and the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is one of the numerous items which we have been happy to have the ability to offer our customers. Since you benefit from no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 or over, there has never been a more rewarding opportunity to pick the amazing Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to be sure that you are operating with some of the best gear, buy the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | VOR-6 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 4.7 - 18.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.9 - 3.6 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 HD