Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VOR-7 MIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
Code: EG-RS-RFS48-SCOL-62
MPN: SCOL-62
UPC: 6976386125771
Product Info for Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane
If you're browsing for a great bargain for the Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane, then you have found yourself in the ideal spot. These Rifle Scopes through the professional product specialists at Vector Optics are made using dependable and dependable resources, to be able to provide you with product which will be effective for a long time. For a quite a while, Vector Optics has been generating high-end goods, and the Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their dedication to ensuring that you've got the items you will need to flourish in almost any circumstance. At Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideal product for your needs, and the Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many products that we are happy to be able to provide our customers. And furthermore, as you will not be billed for delivering on transactions of $49 or greater, there has not ever really been a better moment to discover the incredible Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to be sure that you are functioning with some of the best equipment, purchase the Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VOR-7 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Color: | Black |
Package Contents:
- Vector Optics Orion Pro MAX 4-16x44 30mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane