Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: EG-RD-VO60-SCRD-41
MPN: SCRD-41
UPC: 6976386123364
Product Info for Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight
If you are hunting for an amazing offer on the Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight, then you've found yourself in the right spot. These Red Dot Sights through the expert product specialists at Vector Optics are fashioned working with dependable and efficient resources, in order to supply you with a product that will be useful for many years. Vector Optics has been making top quality merchandise for a number of years, and the Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight is their particular way of showing you how much they care. At Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure you depart with the perfect item for all your needs, and the Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight is amongst the many products that we are proud to offer our consumers. Also, since you will receive free of charge on shipping and delivery on orders of $49 and up, there has practically never been a better opportunity to buy the astounding Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight. For a fantastic way to ensure you are utilizing some of the most useful products available, buy the Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight.![]()
3MOA Dot Size 11 Levels Brightness, Rubber Armed, with Picatinny Riser Mount and Lower Mount, Kill-Flash Sunshade, Lens Cap
Specifications for Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy 6061 |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 3 in |
| Width: | 45 mm |
| Height: | 41 mm |
| Weight: | 183 g |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight
- Compact, Solid and Light Weight for All Application Tactics, Hunting & SportingWater Proof
- Excellent for moving target and fast shooting
Package Contents:
- Vector Optics Maverick 1x22mm S-MIL Red Dot Sight
- Retail package
- Honeycomb sunshade
- QD picatinny mount
- Low picatinny mount
- Lens cover
- Hex keys and cleaning cloth