Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-APRW22-SCOM-33
MPN: SCOM-33
UPC: 6976386121599
The Vector Optics Matiz MOA 2-7x32mm 25.4mm Tube Rifle Scope was developed to be the ideal item for any person trying to find an outstanding choice. These Rifle Scopes from the skilled product professionals at Vector Optics are made by using heavy duty and reliable materials, to be able to provide you with a product that will be beneficial for a long time. Vector Optics has been generating superior quality products for a number of years, and the Vector Optics Matiz MOA 2-7x32mm 25.4mm Tube Rifle Scope is their manner of demonstrating exactly how much they care. At Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you get the most suitable product for all your requirements, and exhibiting the Vector Optics Matiz MOA 2-7x32mm 25.4mm Tube Rifle Scope is something that we're pleased to do. And furthermore, as we will not bill for shipping on orders placed of $49 or over, there could not be a better chance to buy the extraordinary Vector Optics Matiz MOA 2-7x32mm 25.4mm Tube Rifle Scope. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the best products available, choose the Vector Optics Matiz MOA 2-7x32mm 25.4mm Tube Rifle Scope.![]()
25.4mm 1 Inch Monotube, FMC,Edge-to-Edge Image, 4" Eye Relief, 1/4MOA Capped Adjust, MOA Reticle, Wide FOV 8.0 to 2.3 degrees
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | VOW-MOA |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 16 - 4.6 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Angle: | 8 - 2.25 degrees |
| Eye Relief: | 4.2 - 3.9 in |
| Color: | Green |
| Weight: | 13.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 1 in |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 1.85 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |