Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- G4
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Parallax:
- 100 yds
Code: EG-RS-M31ITRSSFP-SCOM-36
MPN: SCOM-36
UPC: 6976386129113
Product Info for Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Intended to be a superb product for pretty much any individual, we're positive you are going to appreciate the Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Formulated by using some of the most extremely robust and long lasting substances around, these Rifle Scopes by Vector Optics will present you with something that will give you numerous years of dependability. For a very long time, Vector Optics has been making high end goods, and the Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their persistence for making sure that you've got the items you'll want to succeed in virtually any situation. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you receive the most suitable solution for all your specifications, and featuring the Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is a thing that we are happy to do. Since you will get no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or over, there's practically never been a more suitable opportunity to buy the amazing Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. To have an awesome way to be certain that you're dealing with some of the very best which the industry provides, purchase the Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | G4 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10.5 - 30.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.1 - 5.9 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Matiz 3-9x50 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane