Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: EG-RS-MTZRF3-SCOM-27
MPN: SCOM-27
UPC: 6976386122800
Product Info for Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
The Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope was developed in order to be the ideally suited product for anyone looking for a top quality choice. Made utilizing some of the best accessible components and design, these Rifle Scopes through the product experts at Vector Optics will last you an incredibly lengthy time. Vector Optics has been developing superior quality products for a number of years, and the Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope is their very own manner of revealing just how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you get the most suitable product for all your specifications, and exhibiting the Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope is a thing that we're delighted to do. And also, since you benefit from free of charge on shipping and delivery on orders of $49 or more, there's practically never been an improved moment to buy the astounding Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope. For a great way to be sure that you are operating with some of the most effective gear, purchase the Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope.![]()
25.4mm 1 Inch Monotube, FMC,Edge-to-Edge Image, 3x Zoom, 4" Eye Relief, 1/4 MOA Cap Adjust, Deplex Reticle, Wide FOV 6.3 to 2.2
Specifications for Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 6.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.2 - 6.6 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 - 4.1 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
- Edge-to-edge image no inside dark ring around image
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Lens caps and cleaning cloth