Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 16.5 mm
- Exit Pupil:
- 3 - 1 mm
- Field of View, Linear:
- 100 - 50 ft at 100 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 7 m
- Length:
- 13.8 in
- Weight:
- 25.8 oz
- Finish:
- Rubber
- Additional Features:
- ABS body with rubber cover
- Fabric/Material:
- ABS
Code: EG-SS-UYU-SCSS-01
MPN: SCSS-01
UPC: 6976386123678
Product Info for Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope
The Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope was created in order to be the ideal product for any person looking for an outstanding option. These Spotting Scopes from the expert product experts at Vector Optics are made working with long lasting and dependable materials, as a way to supply you with a product which is going to be useful for a long time. For a number of years, Vector Optics has been generating top of the range products, and the Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope is proof of their dedication to making sure that you possess the products you'll want to succeed in almost any situation. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart with the ideal item to meet your needs, and the Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope is amongst the many items which we have been delighted to have the capacity to provide our buyers. Since you will get no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 or more, there has rarely ever been a more suitable moment to pick the astounding Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope. For an amazing way to make sure you are using the services of some of the very best that the community offers, choose the Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope.![]()
20-60x Magnification, 60mm Objective Lens,
Fully-Multi Coated, Rubber Cover, Side Foucs,
Porro/BAK-4, Rain-guard, with Tripod
Specifications for Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 16.5 mm |
| Exit Pupil: | 3 - 1 mm |
| Field of View, Linear: | 100 - 50 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Minimum Focus Distance: | 7 m |
| Lens Material: | Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 7 m |
| Weather Resistance: | Wind Resistant, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 13.8 in |
| Weight: | 25.8 oz |
| Finish: | Rubber |
| Additional Features: | ABS body with rubber cover |
| Fabric/Material: | ABS |
| Parallax: | Side Focus |
| Prism Material: | BAK4 |
| Magnification Type: | Variable |
| Prism System: | Porro |
Features of Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope
- Sharp Clear Image
Package Contents:
- Vector Optics Liberty 20-60x60mm Porro/Bak-4 Prism Spotting Scope
- Abs material tripod with detachable clamp
- Dust cap (compass)
- Ocular lens cap
- Cleaning cloth