Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VOI-10BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 660 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VO42-SCOL-31
MPN: SCOL-31
UPC: 6976386120844
Product Info for Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope
Manufactured to be a superb item for nearly anybody, we're certain you'll love the Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope . Made utilizing some of the most useful attainable materials and design, these Rifle Scopes from the product professionals at Vector Optics will last an unbelievably lengthy time. Vector Optics has been developing top quality products for a number of years, and the Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope is their approach to revealing how much they care. At Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you leave with the best item for all of your specifications, and the Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope is among the countless items which our company is proud to supply our shoppers. And furthermore, as you will not be billed for shipping on orders of $49 or more, there's not ever really been a significantly better opportunity to select the unbelievable Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope. For a good way to ensure that you are operating with some of the most effective gear, purchase the Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope.![]()
FMC, Edge-to-Edge Image, F.O.V 3.0 to 0.75, 4" Long Eye Relief, Capped 1/4 MOA & 40MOA BDC Range Reticle, Side Focus From 10Yds
Specifications for Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | VOI-10BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8.3 - 2 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4 - 15.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 105 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 660 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope
- Edge-to-Edge Image
- Wide Filed of View
- BDC & ranging reticle usage set at 10x power, big game, 22LR Rimfire and varmint rifles max to 600 yards range
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 6-24x50mm SFP Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Flip-up caps
- Sunshade and cleaning cloth