Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VOI-10BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 650 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: EG-RS-VO41-SCOL-30
MPN: SCOL-30
UPC: 6976386122879
Product Info for Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope
The Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope was developed to be the best item for anybody in need of an outstanding selection. Designed utilizing some of the very best attainable substances and design, these Rifle Scopes from the product professionals at Vector Optics can last an incredibly long time. Vector Optics has been committed to supplying top end goods for a long time, and the Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope is the evidence of that dedication to their client platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you obtain the most suitable product for all of your requirements, and presenting the Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope is something that we are happy to do. And furthermore, as we will not charge for delivery on purchases of $49 or over, there may not be a more suitable time to purchase the remarkable Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope. For a great way to make sure that you are working with some of the finest equipment, choose the Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope.![]()
FMC, Edge-to-Edge Image, F.O.V 4.0 to 1.0, 4" Long Eye Relief, Turret 1/4 MOA & 50MOA, Etched Reticle, Illuminated,Side Focus min10
Specifications for Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VOI-10BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 11 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 105 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 650 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope
- Edge-to-Edge Image
- Wide Filed of View
- BDC Reticle usage set at 10x power, big game, 22LR Rimfire and varmint rifles max to 600 yards range
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 4-16x44mm GT SFP Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Flip-up caps
- Sunshade and cleaning cloth