Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VOW-10BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 595 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VO45-SCOM-30
MPN: SCOM-30
UPC: 6976386122848
Product Info for Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope
If you're searching for an amazing bargain for the Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope, then you have come to the right location. These Rifle Scopes from the expert product professionals at Vector Optics are designed working with heavy duty and dependable components, in order to provide you with product that is going to be effective for quite some time. Vector Optics has been devoted to delivering top end products for many years, and the Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope is the evidence of that dedication to their consumer base. Right here at Night-Optics, our job is to make sure you depart with the ideal item to meet your requirements, and the Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope is one of the many items that we are delighted to have the capacity to offer our consumers. And since we will not bill for delivery on orders placed of $49 or over, there could not be a significantly better chance to purchase the remarkable Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope. For a fantastic way to be sure that you are working with some of the best equipment, buy the Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope.![]()
FMC, Edge-to-Edge Image, F.O.V 6.0 to 1.5, 4" Long Eye Relief, Capped 1/4 MOA & 60MOA BDC Range Reticle, Side Focus From 10Yds
Specifications for Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | VOW-10BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 14.6 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.9 - 31.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 105 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 595 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope
- Edge-to-Edge Image
- Wide Filed of View
- BDC & ranging reticle usage set at 10x power, big game, 22LR Rimfire and varmint rifles max to 600 yards range
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Flip-up caps
- Sunshade and cleaning cloth