Tap Tap to Zoom
Code: EG-RD-VO57-SCRD-36
MPN: SCRD-36
UPC: 6976386122923
Meant to be a great product for almost any person, we're certain you will love the Vector Optics Frenzy 1x22x26 MOS Red Dot Sight . These Red Dot Sights through the skilled product professionals at Vector Optics are designed working with dependable and reliable components, to be able to provide you with product which is going to be effective for a long time. Vector Optics has been devoted to delivering top end products for a long time, and the Vector Optics Frenzy 1x22x26 MOS Red Dot Sight is the evidence of that dedication to their customer platform. Here at Night-Optics, our obligation is to make sure you depart with the ideally suited item for your requirements, and the Vector Optics Frenzy 1x22x26 MOS Red Dot Sight is amongst the many items which we have been happy to have the ability to provide our customers. Since you will be given no cost on shipping on transactions of $49 or more, there's practically never been an improved time to pick the astounding Vector Optics Frenzy 1x22x26 MOS Red Dot Sight. For a great way to be sure that you are working with some of the best equipment, choose the Vector Optics Frenzy 1x22x26 MOS Red Dot Sight.![]()
3MOA Red Dot Size, 8 Levels & 2 NV Red Dot, IPX6 Water Proof, On/Off Switch,20000 Hours, Motion Sensor, MOJ Footprint, Weaver Mount
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 22x26 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 40 mm |
| Weight: | 30 g |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |