Tap Tap to Zoom
Code: EG-RD-VO58-SCRD-37
MPN: SCRD-37
UPC: 6976386120912
The Vector Optics Frenzy 1x22x26 AUT Red Dot Sight was created in order to be the best item for any person in need of an outstanding choice. Made utilizing some of the most useful attainable components and design, these special Red Dot Sights from the product specialists at Vector Optics can last an incredibly long time. For a very long time, Vector Optics has been generating top of the range goods, and the Vector Optics Frenzy 1x22x26 AUT Red Dot Sight is verification of their dedication to ensuring that you possess the products you'll need to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized responsibility to ensure you depart with the perfect item for all your specifications, and the Vector Optics Frenzy 1x22x26 AUT Red Dot Sight is amongst the numerous products which we are extremely pleased to offer our customers. And also, since you will be given free of charge on shipping and delivery on transactions of $49 or over, there's never been a more suitable moment to buy the astounding Vector Optics Frenzy 1x22x26 AUT Red Dot Sight. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the most useful solutions available, choose the Vector Optics Frenzy 1x22x26 AUT Red Dot Sight.![]()
3MOA Red Dot Size, 8 Levels & 2 NV Red Dot, IPX6 Water Proof, On/Off Switch,20000 Hours, Auto Light Sense, MOJ Footprint, Weaver Mou
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 22x26 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 29.5 mm |
| Weight: | 30 g |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |