Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 6 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: EG-RD-VO59-SCRD-40
MPN: SCRD-40
UPC: 6976386121254
Product Info for Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight
If you are seeking for a fantastic price on the Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight, then you've showed up at the right spot. Designed using some of the best accessible substances and design, these unique Red Dot Sights from the product professionals at Vector Optics will last an incredibly long time. For a very long time, Vector Optics has been making high-end products, and the Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight is evidence of their persistence for ensuring that you've got the items you'll want to thrive in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to ensure that you depart with the perfect item for all of your needs, and the Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight is amongst the various items which our company is extremely pleased to supply our shoppers. And because you will receive no cost on shipping on orders placed of $49 or over, there's practically never been a more rewarding time to buy the remarkable Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight. For a great way to ensure you are using some of the greatest solutions out there, buy the Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight.![]()
6MOA Red Dot Size, 8 Levels & 2 NV Red Dot, IPX6 Water Proof, On/Off Switch,20000 Hours, TEK Footprint, 56g 2.0oz, Weaver Mount, Cap
Specifications for Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 20x28 mm |
| Reticle: | 6 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 100 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 40000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 46 mm |
| Width: | 32 mm |
| Height: | 35 mm |
| Weight: | 2 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight
- The extra-large window
- For close-in work and general shooting
- 4 Hours Auto Shut Down
- Pistol application for VT footprint, and can do TRI footprint too
Package Contents:
- Vector Optics Frenzy 1x20x28 6 MOA Red Dot Sight
- Retail package
- 21mm weaver mount
- Rubber lens cover
- Hex keys and cleaning cloth