Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- Retail Package, 2 Pcs Extra 6-32x0.45 Screws, Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Screws, Cleaning Cloth
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: EG-RD-VO62-SCRD-43
MPN: SCRD-43
UPC: 6976386122961
Product Info for Vector Optics Frenzy-S 1x17x24mm MIC Pistol Red Dot Sight
Meant to be regarded as a great product for pretty much any person, we are positive you'll love the Vector Optics Frenzy-S 1x17x24mm MIC Pistol Red Dot Sight . Developed by using some of the most extremely strong and dependable resources available, these Red Dot Sights by Vector Optics offers you an item which will give you many years of dependability. Vector Optics has been focused on supplying high quality products for many years, and the Vector Optics Frenzy-S 1x17x24mm MIC Pistol Red Dot Sight is the proof of that persistence for their client base. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the most suitable product for your preferences, and showcasing the Vector Optics Frenzy-S 1x17x24mm MIC Pistol Red Dot Sight is a thing that we are happy to do. And since we won't bill for shipment on orders of $49 or more, there may never be a significantly better chance to pick the remarkable Vector Optics Frenzy-S 1x17x24mm MIC Pistol Red Dot Sight. For a great way to make sure that you are functioning with some of the finest equipment, buy the Vector Optics Frenzy-S 1x17x24mm MIC Pistol Red Dot Sight.![]()
The lightest full metal pistol red dot sight in the world.
Specifications for Vector Optics Frenzy-S 1x17x24mm MIC Pistol Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 17 - 24 mm |
| Objective Window Size: | 17x24 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 25 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 55 Celsius |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 40.9 mm |
| Width: | 25.4 mm |
| Height: | 24 mm |
| Weight: | 0.65 oz |
| Included Accessories: | Retail Package, 2 Pcs Extra 6-32x0.45 Screws, Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Screws, Cleaning Cloth |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Vector Optics Frenzy-S MIC 1x17x24mm Red Dot Sight
- The lightest full metal pistol red dot sight in the world
- Slim and low profile
- Snag-free design
- Complete user control with motion sensor feature (2 minutes auto shut-off)
- MAG footprint
- 50,000 hours battery runtime for weakest visible dot
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Frenzy-S MIC 1x17x24mm Red Dot Sight
- Weaver Mount
- Rubber Lens Cover
- Hex Keys
- Screws
- Cleaning Cloth