Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-F13TLRSSFP-SCOC-54
MPN: SCOC-54
UPC: 6976386128765
If you're browsing for a great bargain for the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane, then you've arrived at the right location. These Rifle Scopes from the skilled product professionals at Vector Optics are designed working with long lasting and dependable materials, in order to provide you with product which will be beneficial for a long time. Vector Optics has been generating high quality products for a number of years, and the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is their particular means of showing you exactly how much they care. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you receive the most suitable solution for all of your specifications, and showcasing the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is something that we are delighted to do. And furthermore, as we won't charge for delivery on purchases of $49 or more, there could never be a significantly better opportunity to buy the outstanding Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to be certain that you're using some of the finest products obtainable, purchase the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 5 x |
| Reticle: | G4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 20.1 - 96 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.84 - 18.33 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/5 Mil Rad |
| Length: | 10.3 in |
| Parallax: | 50 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |