Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VTC-10A
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Weight:
- 23.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS9-SCOM-T39
MPN: SCOM-T39
UPC: 6976386122220
Product Info for Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane was made to be the best product for anyone in need of an outstanding option. Established utilizing some of the most extremely durable and long lasting components around, these Rifle Scopes by Vector Optics offers you an item which will give you numerous years of dependability. For a very long time, Vector Optics has been helping to make high-end goods, and the Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their dedication to ensuring that you have the products you'll want to succeed in almost any circumstance. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the best solution for your needs, and presenting the Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane is something that we're pleased to do. And since you will receive free of charge on shipping on orders of $49 or higher, there has rarely ever been a more rewarding opportunity to purchase the remarkable Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane. To have an amazing solution to make sure you are using the services of some of the very best which the community provides, purchase the Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Reticle: | VTC-10A |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.69 - 61.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.46 - 11.7 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Weight: | 23.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.7 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 32 Mil Rad |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Continental x8 2-16x44 30mm Tube ED Tactical Rifle Scope, Second Focal Plane:
- German Schott HT, LaREE Lens & VePRO FMC with ED Glass Reach 93% Light Transmission Presents Crystal-Clear and Vivid Image
- 30mm Monotube Maximizes Elevation Adjustment Range to 32MIL, 11 Gear Illumination Adaptable to Various Light Conditions
- Zero Stop to Effortlessly Return to Pre-Set Zero Point, Turret Lock to Prevent Unwanted Slippage during Hunting Scenarios
Package Contents:
- Vector Optics Continental x8 2-16x44 ED Tactical