Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-CX13TLRSSFP-SCOC-51
MPN: SCOC-51
UPC: 6976386127027
Manufactured to be a superb item for pretty much anyone, we are sure you'll appreciate the Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane . Established by using several of the most extremely sturdy and dependable components around, these Rifle Scopes from Vector Optics offers you a product that gives you numerous years of reliability. Vector Optics has been devoted to providing high end products for many years, and the Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is the evidence of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart with the ideally suited item for your requirements, and the Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many items that we have been excited to be able to provide our buyers. Since you won't be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or more, there's not ever really been a better moment to purchase the incredible Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make certain you are operating with some of the highest quality equipment, buy the Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 15.34 - 123.05 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.93 - 23.5 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 11.3 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |