Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 810 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
Code: EG-RS-VOCR6-SCFF-41
MPN: SCFF-41
UPC: 6976386122077
Product Info for Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
Manufactured to be described as a great product for pretty much any person, we are positive you'll enjoy the Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane . These Rifle Scopes from the expert product specialists at Vector Optics are made by using dependable and efficient components, to be able to provide you with a product which will be powerful for a long time. Vector Optics has been committed to supplying top end goods for many years, and the Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is the verification of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, we make it our obligation to make sure you receive the best solution for all of your needs, and featuring the Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is a thing that we are pleased to do. And since we will not bill for shipping on purchases of $49 or over, there may never be a more rewarding moment to choose the extraordinary Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For a good way to be sure that you are working with some of the best equipment, choose the Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 9.5 - 1.9 mm |
| Field of View, Linear: | 24.5 - 4.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 810 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 392 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube First Focal Plane Riflescope
- Vector Optics Top Premium Line That Can Compete Most Worldwide Famous Brand Optics
- German Optics System by Using LaREE Lens & VePRO FMC, & 90% Light Transmission
- Very Little Distortion, Extra-Low Dispersion, Excellent for Dawn, Dusk Even at Night Shooting
- True 6x Zoom Factor, Constant 4in Eye Relief without Inside Dark Ring Around Image
- 6 Levels Red Illumination, Side Focus Parallax Min Starts from 10 Yards to Infinite
- 1/10MIL Adjustment Zero-Stop & Turret Lock, 100 Clicks per Round, 26MIL Elevation Range
- Etched Glass VEC-MBR MIL Ranging Reticle, Center Cross Illuminated with Digital Lines & Dots
- Take Lapua Magnum 338 Recoil and All Fields of Application for Hunting, Sporting & Competition
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 5-30x56 34mm Tube First Focal Plane Riflescope
- Sunshade
- Instruction
- Lens Caps
- Cleaning Cloth