Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 810 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
Code: EG-RS-VOCR7-SCOL-47
MPN: SCOL-47
UPC: 6976386122169
Product Info for Vector Optics Continental x6 5-30x56mm 30mm Tube Long-Range Rifle Scope, Second Focal Plane
If you're looking around for an amazing price for the Vector Optics Continental x6 5-30x56mm 30mm Tube Long-Range Rifle Scope, Second Focal Plane, then you have found yourself in the right spot. These Rifle Scopes through the expert product professionals at Vector Optics are designed by using long lasting and dependable materials, to be able to provide you with product that is going to be powerful for countless years. For a very long time, Vector Optics has been helping to make high end merchandise, and the Vector Optics Continental x6 5-30x56mm 30mm Tube Long-Range Rifle Scope, Second Focal Plane is evidence of their dedication to ensuring that you possess the products you'll need to flourish in almost any situation. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure you leave with the best product for all your needs, and the Vector Optics Continental x6 5-30x56mm 30mm Tube Long-Range Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many products which we are proud to provide our clientele. And because you won't be billed for delivering on orders placed of $49 or more, there's not ever been a more suitable time to select the extraordinary Vector Optics Continental x6 5-30x56mm 30mm Tube Long-Range Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to be sure that you are functioning with some of the most effective equipment, choose the Vector Optics Continental x6 5-30x56mm 30mm Tube Long-Range Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental x6 5-30x56mm 30mm Tube Long-Range Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 - 1.8 mm |
| Field of View, Linear: | 24.5 - 4.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 810 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 392 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 5-30x56 30mm Tube Second Focal Plane Zero Stop Tactical Riflescope
- German Optics System with Crystal Clear Image, Elevation with Zero-Stop
- 1/10MIL, 1cm, 0.1MRAD Precision Adjustment, More Than 16.5
- MIL Adjustment Range
- Tactical VCT-20A Etched Glass Illuminated Reticle, Constant 4 Inch Long Eye Relief
- German Optics Sys by Using LaREE Lens & VePRO FMC
- Light Transmission Reaches to 90%
- Coming with DIY Spare Elevation Turret, Rings, Instruction and Deluxe Retail Package
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 5-30x56 30mm Tube Second Focal Plane Zero Stop Tactical Riflescope
- Instruction
- Diy Spare Elevation Turret
- Lens Caps
- Cleaning Cloth