Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VEC-MBR
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Coyote
- Color:
- FDE
- Weight:
- 29.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-VM1OP6-SCFF-39
MPN: SCFF-39
UPC: 6976386122060
Product Info for Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane
Intended to be described as a superb product for pretty much anyone, we're sure you will love the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane . Manufactured using some of the best accessible materials and design, these unique Rifle Scopes through the product experts at Vector Optics will last you an unbelievably lengthy time. Vector Optics has been devoted to delivering quality goods for a long time, and the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane is the proof of that dedication to their consumer platform. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideally suited item to meet your needs, and the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane is amongst the many items which we are enthusiastic to be able to offer our customers. And since you will not be charged for shipping on transactions of $49 or more, there has not ever been an even better time to discover the extraordinary Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane. To have an amazing way to make sure you are dealing with some of the best that the community has to offer, choose the Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
34mm Monotube, 90% Light Transmission,Etched Mil Reticle, 1/10Mil Total 34Mil, 100 Clicks / Round, FDE, Focus Min 10yds, Turret Lock Zero Stop, Illuminated
Specifications for Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | VEC-MBR |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 8 mm |
| Finish: | Coyote |
| Field of View, Linear: | 5.1 - 30.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1 - 5.9 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | FDE |
| Weight: | 29.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 14.3 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 4-24x56mm 34mm Tube Riflescope
- Built for Tactical Precision and Durability
- Perceptible to Adjust
- Prevent Internal Fogging for Clear Visibility
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 4-24x56mm 34mm Tube Riflescope